• Hodnoty a poslanie školy

• Hodnoty, ktoré vyznávame

Svedectvo života v duchu evanjelia - pestovať u žiakov vzťah k Bohu, viesť ich k osobnej i spoločnej modlitbe, účasti na sviatostiach, svätých omšiach, zamerať sa na poznávanie a približovanie života svätých, ktorí sú živým Evanjeliom. Zorientovať sa v morálnych hodnotách, ktoré vyplývajú z Desatora a patria ku kresťanskému životnému štýlu. Vychovávať ich k úcte ku každému človeku ako stvoreniu Božiemu, ale aj k sebe samému. Podporovať sebavedomie a sebarealizáciu žiakov. Vzbudzovať u žiakov túžbu byť nielen vzdelaným, ale aj dobrým človekom. Viesť ich k zodpovednosti za seba i za iných.

Dôveryhodnosť – konať a správať sa tak, aby nám ľudia dôverovali, byť spravodlivý k sebe aj ostatným, dodržiavať sľuby.

Pravdivosť – správať sa otvorene a pravdivo. Tým vyjadrujeme svoju osobnú zodpovednosť a vnútorné svedomie.

Aktívne počúvanie – zámerné počúvanie a porozumenie, v ktorom sú zapojené oči, uši a srdce – nerozptýlená pozornosť.

Vzájomná úcta – nevyvyšovať sa nad druhých, neponižovať ich, neubližovať, nesprávať sa násilne, byť asertívny, tolerancia k iným náboženstvám.

Rovnosť šancí – poskytnúť žiakom s najrôznejším druhom postihnutia, s poruchami učenia, pozornosti či správania rovnaké možnosti vzdelávania a tým im v budúcnosti umožniť uplatniteľnosť na trhu práce.

Spolupráca – pracovať spoločne, pomáhať si. Ako najefektívnejšia forma spolupráce je tzv. kooperatívne učenie.

Zodpovednosť – schopnosť zodpovedať za svoje správanie alebo záväzky. Zodpovedné správanie má určité zásady, ktoré by si mali osvojiť tak učitelia ako aj žiaci.
            1. Som sám za seba, za svoje správanie zodpovedný.
            2. Osobná zodpovednosť je neprenosná (ani na rodičov).
            3. Čím viac slobody dostanem, tým zodpovednejšie sa musím správať, aby som slobodu nestratil.
            4. Mať zodpovednosť znamená tiež uvedomovať si svoj podiel viny na neúspechu.
            5. Zodpovednosť znamená tiež vyrovnať sa s očakávaniami a nárokmi, ktoré sú na mňa kladené.

Empatia a asertívne správanie – schopnosť vcítiť sa do prežívania druhého, rešpektovať práva vlastné aj práva druhej osoby. Správanie založené na vzájomnej úcte.

Poslanie našej školy:

Poskytovať kvalitné vzdelávanie a výchovu v kresťanskom duchu. Vytvárať stimulujúce prostredie pre rozvoj prirodzeného nadania žiakov aj učiteľov.
            Rozvíjať tvorivosť detí a ich sociálne zručnosti, ako sú rešpekt, komunikácia, tímová práca.
            Vytvárať príležitosti pre spoluprácu medzi rodinou a školou.