• Školský poriadok školy

• Článok 6 Hodnotenie prospechu a správania

• 1. Hodnotenie prospechu

1. Na oboznamovanie rodičov a zákonných zástupcov žiaka s prospechom a správaním slúži žiacka knižka a elektronická žiacka knižka. Žiak je povinný nosiť žiacku knižku na každú vyučovaciu hodinu a predložiť ju vyučujúcemu na zápis a oznamov. Rodičia vo vlastnom záujme navštívia školu a informujú sa o prospechu a správaní detí (nespoliehajú sa iba na zápisy v žiackej knižke, EŽK a pravidelné rodičovské združenia). Rodičia majú možnosť využívať aj konzultácie, ktoré škola organizuje 2 krát ročne.
            2. Kritériom na hodnotenie prospechu v jednotlivých predmetoch je kvalita vedomostí a zručností, ktoré žiak dosiahol na konci klasifikačného obdobia s prihliadnutím na systematickosť práce a snahu podávať maximálny výkon počas celého obdobia. Klasifikácia výsledkov sa hodnotí v súlade s požiadavkami učebných osnov a vzdelávacích štandardov.
            3. Ak žiak počas polroka vymešká z určitého predmetu viac ako 1/3 vyučovacích hodín, môže vykonať na návrh vyučujúcich na konci klasifikačného obdobia komisionálnu skúšku. Komisionálne skúšanie nemožno žiadať, ak bol žiak v príslušnom období z predmetu už komisionálne skúšaný.
            4. Žiak, ktorý nemá úbor na telesnú výchovu nemôže cvičiť, nie je pripravený na hodinu.

2. Hodnotenie správania

1. Kritérium na hodnotenie správania je dodržiavanie školského poriadku počas klasifikačného obdobia. Každé porušenie vnútorného poriadku eviduje vyučujúci v klasifikačnom zázname a triedny učiteľ vedie záznamy o riešení priestupkov v žiackej knižke a v katalógovom liste žiaka a navrhuje opatrenia.
            2. Pochvaly sa udeľujú žiakom za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za dlhodobú úspešnú prácu a reprezentáciu školy. Žiak môže dostať tieto pochvaly :
            3. pochvala od triedneho učiteľa za triedne, mimotriedne a mimoškolské aktivity (vzorné plnenie zverených povinností, umiestnenie v športových, umeleckých a vedomostných súťažiach, tvorba školského časopisu, pomoc spolužiakom po dlhšie trvajúcej absencii a pod.),
            4. pochvala od riaditeľa školy za úspešnú reprezentáciu školy vo vyšších kolách súťaží (krajské, celoštátne), za humanitárny čin, za významnú aktivitu v prospech spoločenstva školy.

e) Opatrenia na posilnenie disciplíny sa ukladajú za opakované alebo závažné previnenie proti školskému poriadku. Žiakovi môžu byť uložené tieto opatrenia na posilnenie disciplíny : za opakované menšie porušenie školského poriadku podľa tabuľky

3 – 5     zápisov                                             napomenutie od triedneho učiteľa

6 – 10   zápisov                                             pokarhanie od triedneho učiteľa

11 – 15 zápisov                                             pokarhanie od riaditeľky školy

16 – 20 zápisov                                             znížená známka zo správania na stupeň 2

21 – 25 zápisov                                             znížená známka zo správania na stupeň 3

viac                                                              znížená známka zo správania na stupeň 4

Za porušenie školského poriadku v Článku 1 bode 4 a) môže byť žiakovi udelené pokarhanie od triedneho učiteľa.

Za závážné porušenie školského poriadku (napr. krádež, fyzický útok na spolužiaka, alkohol na školských akciách, poškodzovanie školského majetku, vulgárne správanie a vyjadrovanie, drogy, šikanovanie, trestný čin, podvod s cieľom vlastného prospechu so značnou hmotnou či morálnou škodou...), alebo sústavné narušovanie priebehu výchovno – vzdelávacieho procesu  môže byť žiakovi udelené pokarhanie od riaditeľa školy, znížená známka zo správania, po prerokovaní na pedagogickej rade.

Za neospravedlnené vymeškanie vyučovania môže byť žiakovi navrhnuté niektoré z výchovných opatrení alebo znížená známka zo správania po prerokovaní na pedagogickej rade.