• Školský poriadok školy

• Článok 3 Povinnosti žiakov

1. Povinnosti voči sebe, cirkvi a spoločnosti

• Žiaci a zamestnanci školy vytvárajú jedno spoločenstvo. Starší žiaci ochraňujú mladších žiakov, dospelí aj žiaci svojím správaním majú dávať dobrý príklad ostatným.
            • Žiaci si majú osvojiť vedomosti, zručnosti a tak sa pripravovať na budúce povolanie; osvojiť si základy kresťanskej morálky, vlastenectva a humanity, umožniť všetkým vo svojom prostredí nerušene pracovať.
            • Na všetkých hodinách sú povinní pracovať podľa svojich schopností, prinášať si všetky potrebné pomôcky a učebnice, nerušiť vyučovanie nevhodným správaním a oneskoreným príchodom.
            • Žiaci sú povinní chrániť svoje vlastné zdravie i zdravie iných, každý, aj drobný úraz či nevoľnosť hlásiť vyučujúcemu.
            • Žiaci sú povinní neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania.
            • Žiaci sú povinní rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
            • Školská kaplnka slúži na spoločnú alebo súkromnú modlitbu. Žiaci sa tu správajú dôstojne, nevyrušujú tých, ktorí sa modlia.

2. Povinnosti v triede, v školských priestoroch a na školských podujatiach

• Na vyučovanie, školské akcie je žiak povinný prichádzať včas najmenej 10 minút pred jej začiatkom
            • Svedomito sa pripravuje na vyučovanie, neodpisuje domáce úlohy, v škole nenašepkáva, používa vlastné učebnice a učebné pomôcky. Ak z vážneho dôvodu nesplnil úlohu, ospravedlní sa na začiatku hodiny, doučí sa zameškané učivo a doplní si chýbajúce poznámky.
            • Na hodine sedí disciplinovane na mieste, ktoré mu určuje zasadací poriadok, alebo vyučujúci. Nevyrušuje, nerozptyľuje pozornosť spolužiakov, nenašepkáva, neodpisuje, nepodvádza, nevykrikuje, ale prihlási sa zdvihnutím ruky. K spolužiakom sa správa kamarátsky, nešikanuje a neponižuje ich, nevydiera, nekradne a neubližuje sebe ani iným.
            • Žiak prinesie písomné ospravedlnenie od rodičov v ŽK, alebo v EŽK ak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť. Učiteľ akceptuje toto ospravedlnenie 2 – krát za štvrťrok.
            • Pred začatím vyučovacej hodiny si pripraví potrebné učebnice, zošity, pomôcky.
            • Po skončení vyučovania žiaci upracú triedu, vyložia stoličky, vyčistia lavice od odpadkov a papierov a triedu opustia na pokyn vyučujúceho. Žiaci sa starajú o čistototu triedy a svojho okolia aj počas vyučovania. Po vyučovaní sa žiaci bez dozoru vedúcich krúžkov alebo vyučujúcich nesmú zdržovať v škole.
            • Počas exkurzií, výletov, brigád, vychádzok a iných školských akcií sa na žiakov vzťahujú školské predpisy v plnom rozsahu.
            • Stravovanie žiakov je zabezpečené v školskej jedálni. Žiaci sú povinní dbať na kultúru stravovania a rešpektovať pokyny pracovníkov jedálne, ako aj vyučujúcich, ktorí majú službu. Pred jedlom a po jedle sa v skupine alebo individuálne pomodlia.
            • Žiak je povinný šetriť školské zariadenie, šetrne zaobchádzať s učebnicami a pomôckami. Neničí, nepoškodzuje školský majetok, nepremiestňuje lavice a stoličky, nepíše po laviciach a stenách, v triede a na WC.
            • Ak úmyselne alebo z nedbalosti poškodí zariadenie školy, musí ho zákonný zástupca na vlastné náklady uviesť do pôvodného stavu alebo finančne uhradiť.

3.   Bezpečnosť a ochrana zdravia

• Pri ceste do školy  a zo školy žiaci dodržujú dopravné predpisy. Pred začiatkom vyučovania, alebo po skončení vyučovaní v priestoroch mimo školy sú za žiakov zodpovední ich zákonný zástupcovia.
            • Žiaci sú povinní nahlásiť akékoľvek poškodenie zariadenia, ktoré ohrozuje bezpečnosť a zdravie.
            • Žiaci nesmú poškodzovať nástenky, manipulovať s didaktickou technikou a elektrickými prístrojmi. V odborných učebniach dodržiavajú osobitné predpisy podľa pokynov vyučujúcich.

4. Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí

Žiakom je zakázané:

• fajčiť v priestoroch školy, v areáli školy, v školskom zariadení a pri činnostiach organizovaných školou,
            • prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou tabakové výrobky, alkoholické nápoje, návykové látky (drogy) a iné zdraviu škodlivé látky, používať ich v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou,
            • prechovávať návykové látky v škole, v školskom zariadení, v areáli školy ako aj na akciách poriadaných školou a školským zariadením,
            • prinášať a distribuovať (dávať, predávať) tabakové výrobky, alkohol a iné návykové látky (drogy), ďalším osobám, v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou.

Žiaci sú povinní:

• Podrobiť sa toxikologickému vyšetreniu v zdravotníckom zariadení, ak je dôvodné podozrenie, že žiak je pod vplyvom návykovej látky v škole, v školskom zariadení alebo pri činnostiach organizovaných školou, školským zariadením (v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. a vyhlášky č. 320/2008 Z. z.).

Za hrubé porušenie školského poriadku v zmysle zásad primárnej protidrogovej prevencie sa pokladá, ak:

• žiak prišiel do školy alebo školského zariadenia pod vplyvom návykovej látky vrátane alkoholu alebo žiak je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky na vyučovaní alebo pri činnosti organizovanej školou,
            • žiak priniesol, prechováva, distribuuje (dáva alebo predáva inému) drogy vrátane alkoholu (v prípade nelegálnych drog ide o trestný čin podľa zákona č. 140/1961),
            • sa žiak odmietol podrobiť sa skúške na zistenie alkoholu v dychu, resp. vyšetrenia alkoholu a iných omamných látok v škole počas vyučovania, alebo pri činnosti organizovanej školou,
            • žiak fajčil v priestoroch školy, alebo pri činnosti organizovanej školou,
            • Za hrubé porušenie školského poriadku patrí aj nevhodné  slovné urážky žiaka  na adresu učiteľa