- Článok 1 Organizácia vyučovacej a výchovnej činnosti
- Článok 2 Práva žiakov
- Článok 3 Povinnosti žiakov
- Článok 4 Práva a povinnosti zákonných zástupcov, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami
- Článok 5 Dochádzka do školy a uvoľňovanie z vyučovania
- Článok 6 Hodnotenie prospechu a správania
- Článok 7 Záverečné ustanovenia
- Na stiahnutie
Článok 4 Práva a povinnosti zákonných zástupcov, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami
Práva zákonného zástupcu dieťaťa alebo žiaka alebo zástupcu zariadenia:
a) Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania.
b) Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom.
c) Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.
d) Poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.
e) Zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia.
f) Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
g) Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
h) Na ochranu osobných údajov, svojho súkromia ako aj svojej rodiny. Je povinný škole oznámiť údaje nevyhnutné na riadne vedenie školskej agendy podľa platných predpisov.
i) Požiadať o vykonanie komisionálnej skúšky, ak nesúhlasí s klasifikáciou. Komisionálnu skúšku žiak vykoná po písomnom rozhodnutí riaditeľa školy.
j) Môže sa aktívne podieľať na príspevkoch do fondu rady rodičov a pri získavaní prostriedkov z 2% daní. Tieto fondy spravujú rodičia a účelovo ich poskytujú do oblastí, ktoré zlepšujú podmienky pedagogickej činnosti pre žiakov.
k) Ak sa rodina ocitne v hmotnej núdzi, v spolupráci so školou môže využiť výhody štátnej podpory pri zabezpečení učebných pomôcok a úhrade stravného.
Povinnosti zákonného zástupcu dieťaťa alebo žiaka alebo zástupcu zariadenia:
- Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
- prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa tohto zákona; dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.
- Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností, pravidelne kontrolovať domácu prípravu žiaka, prípravu učebných pomôcok a kontrolovať žiacku knižku resp. elektronickú žiacku knižku. Odporúčame rodičom minimálne raz za týždeň potvrdiť informovanosť o práci, hodnotení a správaní žiaka v EŽK. Zodpovedá za správanie, výchovu a úpravu zovňajška žiaka.
- Dbať aby dieťa neprinášalo do školy veci, ktoré sú v rozpore so školským poriadkom, nesúvisia s výchovno-vzdelávacím procesom v škole, alebo by mohli ohroziť zdravie a bezpečnosť žiakov.
- Spolupracovať so školou a zúčastňovať sa triednych rodičovských združení, informovať triedneho učiteľa o závažných zdravotných problémoch dieťaťa (najmä srdcová chyba, epilepsia, cukrovka, astma, alergie, výskyt vší...) a o iných problémoch, ktoré by mal učiteľ poznať (zákonné obmedzenie kontaktov niektorého z rodičov s dieťaťom, sociálne znevýhodnené prostredie...)
- Nemal by na dieťati experimentovať s formami úpravy zovňajšku (účes, farbenie a výstredné strihanie, oblečenie...) Mal by zabezpečiť, aby jeho oblečenie nemohlo navádzať iných k jeho zaradeniu do extrémistických skupín alebo hnutí, alebo by bolo inak spoločensky nevhodné (nevhodná symbolika), resp. by mohlo ohrozovať bezpečnosť žiaka pri vyučovaní.
- Zabezpečiť primerané oblečenie vhodné do vzdelávacej inštitúcie. Rovnako je povinný zabezpečiť svojmu dieťaťu bezpečnú obuv na prezutie (primeranú veľkosť a bez poškodenia).
- Zodpovedá za škody, ktoré žiak spôsobil v čase vyučovania.
- Písomne požiadať riaditeľstvo školy o súhlas s plnením PŠD v cudzine. Žiada o súhlas na vykonanie komisionálnej skúšky, ak žiak neprospieva alebo plní PŠD v zahraničí.
Pravidlá vzájomných vzťahov:
- Rodič (zákonný zástupca) odprevádza žiaka do školy po vstup do budovy, žiak odchádza do triedy samostatne pri zabezpečení pedagogického dozoru učiteľa, príp. iného zamestnanca školy. Pri odchode žiaka domov rodič čaká pred školou, príp. vo vestibule.
- Rodičia (zákonný zástupca) pri vstupe do budovy počas vyučovacej hodiny sa najskôr ohlásia na sekretariáte. Pri vstupe počas prestávky môžu navštíviť vyučujúceho, s ktorým majú dohodnuté stretnutie, resp. aj svoje dieťa, ak tým nebude narušená organizácia vyučovania, alebo ak rodič nemá súdom obmedzený kontakt s dieťaťom. Nemali by vstupovaním do priestorov školy a školskej jedálne narušovať výchovu k samostatnosti žiaka.
- Rešpektujú právne ustanovenia na ochranu učiteľa ako verejného činiteľa.
- Pri riešení problémov v správaní, prospechu a vzájomných vzťahov rodič zachováva postupnosť: kontaktuje vyučujúceho daného predmetu, triedneho učiteľa, riaditeľa školy.