- Základné údaje
- Hodnoty a poslanie školy
- Vízia školy
- História školy a jej činnosť
- ThDr. Štefan Moyses
- Správy o výchovno-vzdelávacej činnosti
- S p r á v a o výchovno-vzdelávacej činnosti v školskom roku 2008/2009
- Správo o výchovno-vzdelávacej činnosti v školskom roku 2009/2010
- Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti v školskom roku 2010/2011
- Správa o výchovno - vzdelávacej činnosti v šk. roku 2011/2012
- SPRÁVA o výchovno-vzdelávacej činnosti v školskom roku 2012/2013
História školy a jej činnosť
Základná škola Štefana Moysesa bola zriadená rímskokatolíckym Biskupským úradom v Banskej Bystrici 21.6.1991. V roku 2004 sa presťahovala z priestorov na Kapitulskej ulici do budovy na Námestí Š. Moysesa 23. Po výstavbe Domu Božieho milosrdenstva na Belvederi pribudla k základnej škole aj materská škola.
Základná škola s materskou školou Štefana Moysesa je plnoorganizovaná, zabezpečuje predprimárne, primárne a sekundárne vzdelávanie podľa ISCED 0 v materskej škole, ISCED 1 a ISCED 2 v 1.-9. ročníku. Špeciálnu triedu navštevuje 7 žiakov s mentálnym postihnutím.Špecifickosť našej školy je v ponuke takých aktivít, ktoré v iných školách nie sú prítomné. Základná škola s materskou školou Štefana Moysesa po stránke vzdelávacej nadväzuje na všeobecné ciele výchovy a vzdelávania, ktoré sú stanovené štátnym vzdelávacím programom. V školskom vzdelávacom programe kladie dôraz na mravnú a duchovnú formáciu žiakov a vedomosti a zručnosti žiakov rozvíja v intenciách Evanjelia. Rímskokatolícke náboženstvo sa vyučuje v každej triede 2 hodiny týždenne ako povinný vyučovací predmet. Od 1. ročníka sa učí jeden cudzí jazyk (anglický), druhý cudzí jazyk (nemecký) sa začína učiť na základe záujmu rodičov v 7. ročníku.
Podporujeme nadaných žiakov, ktorí majú možnosť pokračovať vo vzdelávaní na Katolíckom gymnáziu Štefana Moysesa v štvorročnom alebo osemročnom študijnom programe. V škole pracuje školská psychologička, ktorá realizuje preventívne skupinové programy so žiakmi v triedach, poskytuje individuálne poradenstvo pre žiakov a rodičov a pomáha pri riešení výchovných problémov so žiakmi. Asistenti učiteľa pomáhajú v práci v špeciálnej triede pre deti s mentálnym postihnutím, v bežných triedach žiakom s poruchami učenia a telesným postihnutím.
V mimovyučovacom čase žiakom ponúkame rôzne duchovné, spoločenské, kultúrne a športové akcie. Ponuka záujmových krúžkov na aktívne využitie voľného času je rozšírená v spolupráci so Súkromným centrom voľného času Slovenského misijného hnutia na Skuteckého ulici.
Škola poskytuje katolícku výchovu a vzdelávanie detí nielen z Banskej Bystrice, ale aj z okolitých obcí.
Základná škola sa nachádza v centre mesta Banská Bystrica v zrekonštruovanej budove, ktorá je aj s časťou ihriska a dvora majetkom Biskupského úradu. Súčasťou školy je školský klub detí, ktorý pozostáva zo 4 oddelení. Stravovanie žiakov aj detí v materskej škole zabezpečuje cirkevná školská jedáleň, ktorá je od 15.2.2021 súčasťou školy. Odborné vyučovanie je zabezpečené v jazykovej učebni, školskej dielni, telocvični a v kuchynke. Informatika sa vyučuje prostredníctvom notebookov a tabletov umiestnených v troch triedach. V súčasnosti prebieha rekonštrukcia biologicko - chemickej učebne. Triedy sú vybavené novým nábytkom, tabuľami, interaktívnou tabuľou, na 1. stupni kobercami, žiaci majú k dispozícii nové relaxačné kútiky, detské ihrisko a školskú záhradu za budovou školy. Pred tromi rokmi bola ukončená rekonštrukcia telocvične.
Materská škola poskytuje celodennú výchovnú a edukačnú starostlivosť deťom od troch do šiestich rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Je jednotriedna s 24 deťmi. Nachádza sa v novej budove v Dome Božieho milosrdenstva na Belvederi. Vďaka projektu Úradu vlády SR "Podpora rozvoja športu" môžu deti využívať zrekonštruované detské ihrisko.
"Katolícka škola, prirodzene, sleduje tie isté kultúrne ciele a humánnu výchovu mládeže ako ostatné školy. Je pre ňu charakteristické, že u svojich žiakov utvára ovzdušie preniknuté evanjeliovým duchom slobody a lásky, že umožňuje mladým, aby sa popri vývine ich osobnosti zároveň vzmáhalo nové stvorenie, ktorým sa stali pri krste, a napokon že dáva do súladu ľudskú kultúru ako celok s posolstvom spásy tak, aby viera osvecovala vedomosti, ktoré žiaci postupne nadobúdajú o svete, živote a človeku. " (Deklarácia o kresťanskej výchove Gravissimum educationis)
Katolícka škola uskutočňuje službu v prospech verejného dobra a nie je vyhradená iba katolíkom, aj keď sa formuje jasne a výslovne v perspektíve katolíckej viery, ale je otvorená pre všetkých, ktorí dokážu oceniť kvalifikovanú výchovnú koncepciu a zúčastniť sa na nej.