
hovorme_o_jedle_-_WEB.ppt
Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila do súťaže Hovorme o jedle. Cieľom tejto súťaže je podporiť v deťoch dobré stravovacie návyky ako súčasť zdravého životného štýlu. Osvojené poznatky o potravinách sme kreatívne a inovatívne použili pri realizácií rôznych aktivít, žiakom pribudli aj nové poznatky, ktoré okamžite využili pri svojej práci.
Do súťaže sa zapojili žiaci 5.B triedy, ktorí riešili tému Cukry. Cieľom týchto hodín bolo sprístupniť žiakom nové informácie o mede a zamerať sa na informácie o cukroch, ich triedenie a upresnenie. Žiaci si doniesli potraviny obsahujúce cukor a od nich sa odvíjali ďalšie aktivity. Brainstorming poslúžil na zistenie všetkých informácií, prácou v skupinách a čítaním s porozumením si osvojili nové poznatky, rozprávka priblížila úlohu cukru pri vzniku zubného kazu a nakoniec všetko zosumarizovali formou obrázkovej pojmovej mapy. Žiaci 9.A triedy pripravili prezentáciu tiež na tému Cukry a aj úvahu na tému Načo sú nám polia, sady.
Žiaci 6.A triedy spolupracovali so žiakmi 1.B triedy a sa zamerali na tému Ovocie a zelenina – prečo potrebujeme 5 porcií denne. Názov ich práce bol: Prečo je 5 dobrá? Cieľom týchto aktivít bolo priblížiť potrebu ovocia a zeleniny v každodennom živote. Keďže je táto téma známa, z každej strany nás atakujú informácie o dôležitosti zaradenia ovocia a zeleniny do nášho jedálnička, usilovali sme sa sprístupniť tieto informácie zábavnou a objavnou formou, s možnosťou využitia už osvojených informácií. Prostredníctvom rôznych aktivít, pre žiakov príťažlivými formami práce si na hodine osvojili iné a nové vedomosti o danej téme, ktoré nie sú v učebnici(brainstorming, akrostich, čítanie s porozumením, vypĺňanie tabuliek, hľadanie správnej odpovede, pojmová mapa). Zároveň sme podporili aj spoluprácu a rozvoj kooperácie medzi žiakmi tým, že museli pracovať vo dvojiciach či náhodne vytvorených skupinách. Našim cieľom bolo aj podporiť učenie rovesníckou formou, preto žiaci vyššieho ročníka prišli do prvého ročníka a učili žiakov prostredníctvom skôr osvojených vedomostí. Využili pri tom aktivity ako rozhovor, tajné ochutnávky, pohybové aktivity, prácu v skupinách a maľovanie). Malým žiakom bola podaná výzva od šiestakov, úloha bola priniesť si niečo zdravé v jedálničku na ďalší deň. Všetci žiaci úlohu splnili. Praktická časť bola zameraná na aktívne využitie vedomostí a práve vyrobením vlastnej zdravej desiaty a následne jej konzumáciou žiaci pochopili, že niečo zdravé je ľahké, chutné a ovocie či zeleninu je do jedálnička dostať ľahko.
Naším ocenením je druhé miesto v súťaži a samozrejme nové zážitky a vedomosti.